Ocak 23, 2023

Yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından kamera karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, maske yasağının kaldırıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Kurulun en önemli toplantılarından biri olacak” dediği Covid-19 Bilim Kurulu toplantısı bugün yapıldı. Bilim Kurulu toplantısında alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralar karşısında açıkladı.

Kuşkusuz en çok merak edilen ise maske yasağı oldu. Bildiğiniz üzere bir süre önce açık havada maske takma zorunluluğu ortadan kalkmıştı. Şimdi ise kapalı alanlardaki maske zorunluluğuna son verildi. Ancak bu şartların her yerde geçerli olmayacağı açıklandı.

Kapalı alanlardaki maske zorunluluğu kaldırıldı

Maske yasağının devam ettiği bir diğer ortam ise sağlık kuruluşları olacak. Taşıdığı bulaştırma riski nedeniyle burada da maske zorunlu olacak.

Konuyla ilgili konuşan Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

Salgının artık kitlesel tehdit olmaktan çıkmasıyla beraber Avrupa ülkeleri kısıtlamaları kaldırmıştır. Ülkemizin de bu aşamaya geldiğine inanıyorum. Bilim Kurulu bundan sonra olağanüstü bir durum olmadıkça düzenli toplantı yapma gereği yapmadığına karar vermiştir. Yaklaşık 3 yıldır çeşitli kapsamlarda uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır.

Sadece toplu taşıma araçlarında ve sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına ülke geneli vaka sayısı 1000’in altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir. Bilim Kurulunun tavsiyesi 65 yaş üstü ve riskli hastalığı olanların maske kullanamaya devam etmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir