Kasım 20, 2022

Motorine bu gece yeni bir zam geleceği ile ilgili birsürü dedikodu yayıldı. İddialara göre bu gece motorine 2,60 TL’lik bir zam gelecekti. Ancak EPGİS bu iddiaları yalanladı.

“Zorunlu Bilgilendirme. Sosyal medyada ve bazı basın organlarında bugün motorine 2,60 TL/LT zam geleceği bilgisi yayılmaktadır. Bugün için herhangi bir ürüne zam beklentisi yoktur. Yarın için ise bugün piyasalarda oluşacak değerler belirleyici olacaktır.”

İddialar tam olarak şu şekildeydi;

Sektör kaynaklarına göre motorin, tarihinin en yüksek zamlarından birini yaşayacaktı. İddialar gerçek olsaydı motorininin litre fiyatı 30 TL’nin üstüne çıkacaktı.

Motorine gelecek olan herhangi bir zam nakliye sektörünü doğrudan etkileyecekti. Çünkü nakliye işlemlerini yapan kamyonların tamamı motorin ile çalışıyor. Özetlemek gerekirse; bu gece itibarıyla pazardan aldığımız domates de teknolojik ürünler de dolaylı olarak zamlanacaktı.

Peki büyükşehirlerde durum ne olurdu?

Sektör kaynaklarının beklentileri gerçekleşse ve motorine 2,60 TL zam gelseydi İzmir, İstanbul ve Ankara’daki fiyatlar şöyle değişecekti;

  • İstanbul (Avrupa): 30,44 TL
  • Ankara: 30,55 TL
  • İzmir: 30,56 TL

Fiyatları Opet’in resmi internet sitesinden aldığımızı ve piyasa serbestisinin fiyatları değiştirebileceğini belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.