Kasım 21, 2022

Dün gerçekleşen Apple etkinliğinde Apple yeni birsürü ürün tanıttı. Iphone ailesinin yeni üyeleri de bu yeni tanıtılan ürünler arasında. Peki ne gibi özellikleri var? Gelin yakından bakalım.

Öncelikle Iphone 14 ile yeni bir boyut seçeneği karşımıza çıkıyor. Iphone 14 ile 14 Plus hemen hemen aynı özelliklere sahip olsalar da boyut konusunda fark görebiliyoruz. Iphone 14 6.1 inç ekrana sahip iken 14 Plus, 6.7 inç bir ekran ile sunuluyor. Bu boyut farkından dolayı 14 Plus daha büyük ve daha uzun kullanımlar sağlayan bir bataryaya sahip.

Kaza yaptığınız zaman algılayıp acil çağrı merkezlerine haber veren yeni kaza algılayıcısı da dikkat çekiyor. Her ne kadar kullanma ihtiyacımızın olmasını istemeyeceğimiz bir özellik olsa da Apple’ın telefonlarına koyduğu bu özellik cidden hayat kurtarabilecek bir boyutta. Ayrıca şebekenin çekmediği alanlarda da uyduya bağlanarak acil çağrı merkezlerine haber vermenizi sağlayan yeni özellik, güvenlik açısından güzel bir gelişme.

Fotoğraf ve video konusunda 13 serisine göre daha geliştirilmiş kameralar ve titreme engelleme konusunda mükemmel sonuçlar veren sensörler yer alıyor.

Bu telefonlarda bulunan Dolby Vision’a sahip Super Retina XDR Display, 1200 nit’e kadar parlaklık sağlayabilmekte ve gayet kaliteli bir görüntü gösterebiliyor. Ayrıca ekranın daha dayanıklı olmasını sağlayan Ceramic Shield, bu telefonlarda da bulunuyor.

Çip ve donanımda A15 çip kullanılmaya devam ediyor. 5 çekirdekli GPU’ya sahip A15 çipin, Iphone 13’lerde bulunan A15 çipe göre daha güzel işler çıkaracağını söyleyebiliriz.

Yeni renk seçenekleri ile karşımıza çıkan Iphone 14 serisi Amerika’da 799 dolar, Türkiye’de ise 30.999 lira fiyat bandından başlıyor. Plus versiyon ise 34.999 lira başlangıç fiyatı ile sunuluyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Böyle bir telefonu bu fiyata alır mıydınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.