Mart 21, 2023

Dün gerçekleşen Apple etkinliğinde Apple yeni birsürü ürün tanıttı. Iphone 14 Pro ve Pro Max’de tanıtılan ürünlerden. Peki ne gibi özelliklere sahip bu telefonlar? Gelin yakından bakalım.

Iphone 14 Pro, ekrandaki değişiklikleri ile çok dikkat çekti. Çentiğin yerine ortada oval bir yapıda bulunan kamera ve sensörler, bulunduğu bölgenin etrafında beliren yeni animasyonlara sahip. “Dynamic Island” adı verilen bu özellik, kamera çevresindeki alanın değerlendirilmesi ile aktivite ve bildirimlere tek bir yerden ulaşmayı sağlıyor. Ayrıca 14 Pro “Always On Display” yani sürekli açık ekran özelliğine de sahip. Bu özellik sayesinde kilit ekranına sürekli olarak erişebilir ve bildirimleri sürekli olarak görebilmek mümkün.

Telefonda ekran 460 ppi piksel yoğunluğuna ve Dolby Vision’a sahip LTPO Oled bir ekran bulunmakta. Bu ekran kapalı ortamlarda 1600 nit, açık alanlarda ise 2000 nit’e kadar parlaklık sağlayabiliyor.

Kamerada ise önemli yenilikler bizi karşılıyor. 14 Pro’da bulunan 48 MP kamera bize yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sunabiliyor. Ayrıca 14 Pro düşük ışıkta da güzel bir performans sergiliyor.

A16 bionic çip kullanan 14 Pro cidddi anlamda büyük bir güce sahip. 6 çekirdekli CPU ve 5 çekirdekli GPU’ya sahip A16 çip günlük kullanımınızda çok yüksek performans sağlayabilecek bir düzeyde. Ayrıca fotoğraflar için de Photonic Engine yer almakta.

Kaza yaptığınız zaman algılayıp acil çağrı merkezlerine haber veren yeni kaza algılayıcısı da diğer telefonlarda olduğu gibi bu telefonda da mevcut. Her ne kadar kullanma ihtiyacımızın olmasını istemeyeceğimiz bir özellik olsa da Apple’ın telefonlarına koyduğu bu özellik cidden hayat kurtarabilecek bir boyutta. Ayrıca şebekenin çekmediği alanlarda da uyduya bağlanarak acil çağrı merkezlerine haber vermenizi sağlayan bir diğer özellikte, güvenlik açısından güzel bir gelişme.

Tüm bu özelliklere rağmen Apple yine de günü çıkarabilecek bir bataryaya sahip olduğunu söylüyor.

Dikkat çeken yeni mor renge de sahip olan 14 Pro, Amerika’da 999 dolar, Türkiye’de 39.999 lira fiyat bandından başlamakta. Pro Max ise ülkemizde 43.999 liradan başlıyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Bu telefona bu kadar para verir miydiniz? Yorumlarad belirtin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir