A Harfi ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

(bir yeri) ahıra çevirmek : pis, bakımsız, dağınık, harap, gürültülü duruma getirmek.

(bir yiyecek) ağzında büyümek : sevmediğinden veya içi almadığından yutamamak.

(biri birinin) attığı tırnak kadar olamamak : bir kimse, sözü edilenden daha değersiz olmak.

(biri ötekinin) ayağının pabucu olamamak : değerce ondan çok aşağı olmak.

(birinde) akıl terelelli (olmak) : pek delişmen, kendisinden ciddi bir düşünce, davranış beklenmeyen kimseler için kullanılan bir söz.

(birinden, bir şeyden) ağzı yanmak : bir şeyden veya kişiden büyük zarar görmek. Örnek Kullanım : ?Ağzım yanmıştı bir kez şişman kadından, biz etine buduna aldanmıştık.? -M. İzgü.

(birinden, bir şeyden) aşağı kalır yeri (yanı) yok : nitelikleri bakımından başkalarıyla karşılaştırıldığında eksiği olmayan, denk olan.

(birinden, bir şeyden) aşağı kalmamak : herhangi bir nitelik bakımından geri olmamak. Örnek Kullanım : ?Karısı kibarlıktan yana ondan aşağı kalmıyordu.? -H. Taner.

(birine) abayı yakmak : tkz. aşırı biçimde gönül vermek, tutulmak, âşık olmak. Örnek Kullanım : ?Sen mi verdin ona gönül yoksa o mu yaktı sana daha önce abayı?? -O. C. Kaygılı.

(birine) acı vermek : üzülmesine sebep olmak, incitmek. Örnek Kullanım : ?Başkalarına elinden geldiğince acı vermeye çalışmak başlıca eğlencesiydi.? -R. Erduran.

(birine) açık bono vermek : sınırsız yetki tanımak.

(birine) açık olmak : dürüst olmak.

(birine) ağzının payını (ölçüsünü) vermek : verilen karşılıkla bir kimseyi söylediğine veya yaptığına pişman etmek. Örnek Kullanım : ?İyi oldu ağzının payını verdiğim, artık bana karşı daha dikkatli olur.? -A. Ümit.

(birine) arkasını dayamak : birinin koruyuculuğuna güvenmek.

(birine) ateş basmak : kızarmak, sıkılıp başına kan yürümek.

(birini bir şeye) alet etmek : bir kimseyi hoş olmayan bir işte aracı olarak kullanmak. Örnek Kullanım : ?Sen kalktın, onu şakaya, latifeye, alaya alet etmek istedin.? -Ö. Seyfettin.

(birini) açıkta bırakmak : 1) iş ve görev vermemek 2) yersiz yurtsuz bırakmak 3) birkaç kişiye sağlanması gereken olanaktan bir kişiyi yararlandırmamak.

(birini) adam yerine (hesabına) koymak : adamdan saymak, varlığını kabul etmek. Örnek Kullanım : ?Anasını durmadan nefes aldırmadan azarlıyor, babasını adam yerine koymuyor, ağzını açarken susturuyordu.? -R. H. Karay. ?Adam hesabına koyup bir hatır sormaz, bir çift lakırtı etmezler.? -M. Ş. Esendal.

(birini) adamdan saymak : bir kimseye gereğinden fazla değer vermek, saygı duymak.

(birini) adres göstermek : birini hedef göstermek.

Makaleyi paylaşmak ister misin?
Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak diğer insanların faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Makale bilgileri.

Yazar: BB Yazar

Okunma sayısı: 161

Yayın tarihi: 19 Eylül 2019 04:09:29

Güncelleme tarihi: 14 Ocak 2020 04:01:57

Kategoriler: Deyimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir