Ana sayfa » Atasözü ve Anlamı » Aba altında er yatar

Aba altında er yatar

Aba altında er yatar atasözünün kısa anlamı: Giyim kuşam kişiliğe ölçü olamaz.

Aba altında er yatar atasözünün açıklaması

Bir kişinin dış görünüşüne bakarak, onun kişiliği hakkında bilgi edinemeyiz. İyi giyimli birinin iyi olacağını, üstü başı kötü görünen birinin kötü olacağını düşünmemeliyiz.

İlk görüşte edindiğimiz fikir doğru olmayabilir. Burada bozuk bir görüntünün ardında iyilik olabileceğini aklımızdan çıkarmamayı öğütleyen bir düşünce yer alıyor. Dış görünüş bir insana dair doğru fikirler edinmemizi sağlayacak tek şey değil.

Birinin iyi mi kötü mü, dürüst mü düzenbaz mı olduğunu anlamak yani kişiliğini çözebilmek onu tanımayı gerektirir.

Atasözünde karşımıza çıkan “aba” kelimesi eskiden hırka ya da potur yani pantolon yapımında kullanılan kumaşa verilen isimdir. Bunun yanında aba genellikle giysi anlamında da kullanılır.

Kaba, gösterişsiz, sıradan ve önemsiz bir kumaş olduğu için atasözünde bu özellikleri taşıyan giysiler kastedilmiş. Buradaki “er” kelimesi ise iyi, yetenekli, yiğit ve dürüst kişi anlamlarını taşıyor.

Atasözünde kumaşla kişi arasındaki zıtlık göze çarpıyor ve ikisinin farklı olabileceğini aklımıza getiriyor. Kirli giysiler içinde biri iyi yürekli olabilir. Diğer taraftan bakarsak çok bakımlı ve pahalı giysiler içinde hoş görünen biri ise iyi niyetli olmayabilir.

Aklımıza örnekler getirecek olursak, sokak hayvanlarıyla ya da bahçeyle ilgilenen biri bunları yaparken eski giysiler giyebilir diye düşünebiliriz. Dış görünüşün önemli olmadığını savunan biri de çok yalın, basit ve dikkatsizce seçilmiş giysiler ile karşımıza çıkabilir.

Üstelik resim yapmak, ahşap işleri ile ilgilenmek ya da boya yapmak gibi bir amaçla atölyede zaman geçiren bir sanatçı veya usta da üstü başı berbat görünerek çalışıyor olabilir.

Bir balıkçı, bir dağcı, tatbikattaki bir asker veya ameliyattan çıkmış bir hemşire bile dış görünüşü ile değerlendirilemez. Bütün bu örnekler ve aklınıza gelen diğer kirli ya da dağınık görünümler aslında kişinin iyiliği ve ruh güzelliği açısından önemsizdir.

Her zaman çok iyi görünmek zorunda değiliz, insanların görüntüsü ile içinin güzelliği çelişkili olabilir. Kişinin gerçek değeri fiziksel özelliklerden çok daha ötede, ruhunun kıymetinde saklı bulunur. Kaba, biçimsiz, hoş görünmeyen kıyafetler içinde bile olsa ilk bakışta kişinin iyi biri olmadığını bilemeyiz.


Paylaşın.

Değerlendirin.Makale ile benzer yazılar.

Sitede yayımlanmış son makaleler.

En çok okunan makaleler.

Makale bilgileri

Makale numarası: 5866

Yazar: BB Yazar

Görüntülenme sayısı: 1

Yayın tarihi: 27 Kasım 2017 05:11:39

Güncelleme tarihi: 27 Kasım 2017 05:11:39

Kategoriler: Atasözü ve Anlamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir