F Harfi ile Başlayan Atasözleri ve AnlamlarıF harfi ile başlayan atasözleri ve anlamları kısa açıklamaları ile birlikte bu yazımızda.


Fakirlik ayıp değil, tembellik ayıp : Yoksulluk utanılacak bir şey değildir, çalışmamak en büyük ayıptır.

Fala inanma, falsız kalma : Kişinin oyalanmak, yalan da olsa geleceği üzerine bir şeyler dinlemek isteğini hoş karşılamak gerekir.

Fare çıktığı deliği bilir : Bir kabahate, suça veya gizli işe kalkışan kişi, yakalanacağını anladığında nereye sığınacağını bilir.

Fare deliğe sığmamış, bir de kuyruğuna (kıçına) kabak bağlamış : 1) yapamayacağı kadar ağır bir işi varken başka bir iş daha yüklenmiş 2) kendisi sığıntı durumundayken yanına bir kişi daha almış.

Faydasız baş mezara yaraşır : Yaşayan kimse bir işe yaramalıdır, bir işe yaramayan kimsenin ölüden farkı yoktur.

Fazla mal göz çıkarmaz : Ne kadar ve ne türden mal olursa olsun malın fazlası elden çıkarılmamalıdır çünkü mutlaka bir gün gelir lazım olur.

Felek, kimine kavun yedirir kimine kelek : Bu dünyada kimi insanlar mutluluk içinde yaşarlar, kimileri de talihsizdirler.

Fırsat her vakit ele geçmez : Fırsat insanın eline çok seyrek geçtiği için çıkan fırsat iyi değerlendirilmelidir.

Fırsat sakal altından geçer : Fırsatı yakalayabilmek için uygun zamanı kollamak gerekir.

Fukara tavuğu bir yumurtlar : Talih, fakire hiç gülmez aynı sermaye zengine daha çok, fakire daha az gelir getirir.

Fukaranın düşkünü, beyaz giyer kış günü : Daha önce iyi bir durumda olan kişi bu konumunu kaybettiğinde uygun olmayan, yersiz davranışlarda bulunur.

Fukaranın tavuğu tek tek yumurtlar : Talih, fakire hiç gülmez aynı sermaye zengine daha çok, fakire daha az gelir getirir.

Fukaranın tavuğu, zenginin atı kıymetli olur : Yoksul geçimini, varlıklı keyfini düşünür.

Makaleyi paylaşmak ister misin?
Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak diğer insanların faydalanmasını sağlayabilirsiniz. İçeriğin paylaşılması BirBilgi ye destek olacak yazarların daha iyi içerik üretmesi için motivasyon sağlayacaktır. Haydi şimdi paylaşın!

Makale bilgileri.

Yazar: BB Yazar

Okunma sayısı: 52

Yayın tarihi: 12 Eylül 2019 10:09:45

Güncelleme tarihi: 14 Ocak 2020 04:01:01

Kategoriler: Atasözleri ve Kısa Anlamları