Ana sayfa » Atasözü ve Anlamı » Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir

Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir

Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir atasözü ve anlamı

Kısa anlamı: İlgi ve iyiliklerini görmekte olduğumuz komşu ve dostlarımız, hiçbir ilgisini görmediğimiz hısımlarımızdan bize daha yakındır.

Açıklaması

Bazı yakınlıklar ve dostluklar akrabalık bağlarından daha kuvvetlidir. Kişilerin gerçek dostları onların her türlü yardımına koşar ve her isteklerini yerine getirmeye çalışırlar. Oysa akraba arasında bir kıskançlık, soğukluk veya ayrılık var ise ondan görülecek fayda yoktur. Hele anlaşmazlık da söz konusu ise o zaman ihtimal ki akrabalardan zarar da görülebilir.

Akrabalar kan bağıyla birbirine bağlıdır ve bu bağ ömür boyu devam eder. İnsanın en yakınları olarak gördüğü kişiler genelde akrabalarıdır. Amca, teyze, dayı, hala, kuzen vs. gibi akrabaların birbirine yardım etmesi, destek olması beklenir.

Genelde akrabalık bağları kuvvetli olan kişiler bu beklentiyi karşılarlar ve diğer akrabalarına yardımcı olurlar. Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir ata sözünde bahsedilen hayırsız akrabalar ise bu durumun gereğini yerine getirmez ve akrabalarına destek olmazlar. Ancak yine de akrabalık bağı devam eder.

Komşularımız ise aynı mahalleyi, sokağı yada apartmanı paylaştığımız yakınlarımızdır. Akrabalık gibi kan bağı yoktur ve taşındığınızda bu bağların kopması muhtemeldir. Bu yönden bakıldığında akrabalığa göre geçici bir bağ olarak görülebilir. Hele ki günümüzdeki komşuluk ilişkilerine bakıldığında pek de tesis edilemeyen bağlardır.

Ancak komşunuz hemen sokağın karşısında yada iki kapı ötenizde oturmaktadır. Zor durumlarda, yardıma ihtiyacınız olduğunda en hızlı yetişebilecek kişilerdir. Aralarında yakın dostluk kurulmuş komşular, komşuluğun değerini bilenler birbirlerine bu durumlarda yardımcı olurlar.

Aynı şekilde iş, okul, sosyal çevreden edinilen dostluklarda zor durumlarında birbirlerine destek olurlar. İnsanlar sosyal varlıklardır ve birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Bu sadece maddi anlamda değil manevi olarak da böyledir. Komşu, akraba yada arkadaşınızın size borç para vermesi kadar halinizi hatırınızı sorması, derdinizi dinlemesi de önemlidir.

Sonuç olarak ihtiyacınız olduğunda size hiç yardımı dokunmayan bir akraba ile hemen yardımınıza koşacak bir komşu, dost arasında karşılaştırma yapmanız gerekirse komşunuzu yada arkadaşınızı seçersiniz.

Verdiği öğüt

Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir atasözü, gerçek sağlam dostluk ve komşular edinmeyi tavsiye etmek ve önemini vurgulamak için söylenir.

İçinde geçen kelimeler

~Hayır ~Komşu ~Akraba ~Hısım


Paylaşın.

Değerlendirin.Makale ile benzer yazılar.

Sitede yayımlanmış son makaleler.

En çok okunan makaleler.

Makale bilgileri

Makale numarası: 334

Yazar: BB Yazar

Görüntülenme sayısı: 7

Yayın tarihi: 12 Aralık 2017 07:12:59

Güncelleme tarihi: 27 Ocak 2020 05:01:21

Kategoriler: Atasözü ve Anlamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir