Ana sayfa » Dünya Atasözleri » Portekiz Atasözleri

Portekiz Atasözleri

Portekiz Atasözleri

Portekiz atasözleri içinde Portekiz halkına ait atasözlerinin Türkçe çevirilerini okuyabilirsiniz.


Sen değiştiğinde, talihin de değişir.

Tanrı eğri çizgilerle, doğru yazar.

Evlenmeden önce gözlerinizi dört açın, evlendikten sonra yarı yarıya kapayın.

Gençlere sor, onlar her şeyi bilir.

Alışkanlıkları değiştirmede ölümün kokusu vardır.

Ne iyi rüzgarlar, ne de iyi evlilikler İspanya’ dan gelir.

İnsanlar yaşadığı için değil, yaşamadıkları için yaşlanırlar.

İyi çırak, ustası yokken anlaşılır.

Kitabı kapağına göre yargılama.

Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir.

Quem vê cara não vê coração. İngilizce anlamı: “Do not judge a book by its cover.” İngilizce Edebi Karşılığı: “Who sees face does not see heart.” Türkçe anlamı: “Kitabı kapağına göre yargılama.” Bir kişi dışardan çekici veya sıkıcı görünebilir ancak harika bir kalbe sahip olabilir. Bu anlar için, bu ifadeyi Portekizce olarak kullanabiliriz.

Quem não arrisca não petisca. İngilizce anlamı: “If you do not take a risk, you will not get the benefits.” İngilizce Edebi Karşılığı: “Those who do not risk, do not have a snack.” Türkçe anlamı: “Risk almazsanız, fayda -kazanç- sağlayamazsınız.” Genellikle kariyer değiştirmek, yurtdışına çıkmak veya hatta yeni birisiyle çıkmak gibi riskli bir hamle yapmaları gerektiğinden şüphe duyan birine tavsiye olarak kullanılır, “Quem não arrisca não petisca”, kesinlikle bu hareketi yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Aqui se faz, aqui se paga. İngilizce anlamı: “Bad actions lead to bad karma.” İngilizce Edebi Karşılığı: “Here it is done, here it is paid.” Türkçe anlamı: “Burada olan, burada ödenir.” Bu ifade genellikle bizi inciten veya başka birini inciten birisi olduğu zaman kullanılır. Bu ifadeyi, kişi zarar gördüğünü söyledikten hemen sonra duyarsanız, muhtemelen bir intikam vaadidir. “Aha buraya yazıyorum hesabını vereceksin.” 🙂 demek gibi sanırım.

Cada macaco no seu galho. İngilizce anlamı: “Each monkey to its own branch.” Türkçe anlamı: “Her maymun kendi dalına.” Her insan belirli bir görev, işlev veya konudan sorumlu olmalı ve istenmediğinde başkalarının çalışmalarına veya yaşamına müdahale etmemelidir. Bu ifadeyi iş ve işle ilgili olarak daha sık duyabilirsiniz. Meraklı komşulardan bıktıysanız veya meslektaşlarınızın size önerilerde bulunmasından bıktıysanız bu cümleyi kullanın.

Dünya atasözleri kategorisi içinde yer alan Portekiz atasözleri, Avrupa kıtasında bulunan ülke halklarına ait atasözleri grubunda yer alır. Portekiz atasözlerinden sonra okumak isterseniz Yunan atasözleri, İskoç atasözleri, Norveç atasözleri, İskandinav atasözleri, Tayland atasözleri, İspanyol atasözleri, Rum atasözleri ve Moğol atasözleri de Bir Bilgi’ de mevcuttur.


Paylaşın.

Değerlendirin.Makale ile benzer yazılar.

Sitede yayımlanmış son makaleler.

En çok okunan makaleler.

Makale bilgileri

Makale numarası: 920

Yazar: BB Yazar

Görüntülenme sayısı: 16

Yayın tarihi: 30 Ekim 2019 11:10:00

Güncelleme tarihi: 30 Ocak 2020 05:01:30

Kategoriler: Dünya Atasözleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir