Y Harfi ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

yaş ilerlemek : yaşlanmak, ihtiyarlamak. Örnek Kullanım : ?Yaş ilerliyor. Artık geçti bizden / Kişi ev bark edinmeli vakitten? -C. S. Tarancı.

yaş tahtaya (yere) basmamak : bir işte uyanık davranarak aldanmamak.

yaşı benzemesin : erken ölmüş birine herhangi bir yönden benzetilen bir kimse için ?aynı yaşta ölmesin? anlamında söylenen bir söz.

yaşı ne, başı ne? : konuşulan iş için genç bir kimsenin yaşının ve deneyiminin elverişli olmadığını anlatan bir söz.

yaşı yerde (toprakta) sayılası : ?ölsün? anlamında kullanılan bir ilenme sözü.

yaşını başını almak : 1) yaşı ilerlemiş olmak. Örnek Kullanım : ?Yarını ne olacak dünyamızın / Biz yaşımızı başımızı aldık / Allah çocuklarımıza acısın? -C. S. Tarancı. 2) deneyim kazanmış olmak.

yaşını bitirmek (doldurmak) : öngörülen belli bir yaş sınırına ulaşmak. Örnek Kullanım : ?On sekiz yaşını doldurmayan talebelerin kahveye gitmeleri yasak edilmiş.? -N. Hikmet.

yaşını içine akıtmak : duyduğu acıyı, üzüntüyü sezdirmemek.

yaşta kalmış kavat pabucu gibi : çaresiz, kırgın, üzgün. Örnek Kullanım : ?Behice iyi kadındır, hoş kadındır gelgelelim pokere oturup da beş kâğıtçığını aldın mı yaşta kalmış kavat pabucu gibi yayılıverir.? -M. Ş. Esendal.

yatağa (yataklara) düşmek : yataktan kalkamayacak kadar hasta olmak. Örnek Kullanım : ?Daha on yaşımda yokken annem yatağa düşmüştü.? -S. M. Alus.

yatağa bağlamak : yataktan kalkamayacak kadar hasta etmek.

yatağa bağlanmak : yataktan kalkamayacak kadar hasta olmak.

yatağa serilmek : bitkin, yorgun bir durumda yatağa uzanıp yatmak. Örnek Kullanım : Yorgunluktan yatağa seriliverdim.

yatağını ayırmak : ayrı yatakta yatmak. Örnek Kullanım : ?Bey, şimdi yemin edeceğim, yatağımı ayıracağım, anladın mı?? -M. Ş. Esendal.

yatak yorgan yatmak : ağır hasta olmak. Örnek Kullanım : ?Gerçekten yatak yorgan, kolu boynu sargılar içinde, pestil gibi yatıyordu.? -H. Taner.

yataklık yapmak (etmek) : suçluları gizlice barındırmak, suçlulara yardım etmek. Örnek Kullanım : ?Bir kanlı katile yataklık yapmış gibi pişmanlık duyuyordu.? -P. Safa.

yatıp kalkıp : her zaman, hep. Örnek Kullanım : Yatıp kalkıp anama dua ediyorum.

yatıp kalkmak : 1) gecelerini geçirmek. Örnek Kullanım : ?Yatıp kalktığım odamın penceresinden bakınca bir baştan bir başa bütün sokağı görüyordum.? -N. Cumalı. 2) cinsel ilişkide bulunmak. Örnek Kullanım : ?Öteki, çok kadınla oynaşmış ve hatta yatıp kalkmış, sevda damarları kaşarlanmış bir g

Makaleyi paylaşmak ister misin?
Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak diğer insanların faydalanmasını sağlayabilirsiniz.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Makale bilgileri.

Yazar: BB Yazar

Okunma sayısı: 80

Yayın tarihi: 19 Eylül 2019 04:09:03

Güncelleme tarihi: 14 Ocak 2020 04:01:00

Kategoriler: Deyimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir