Y Harfi ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

yük altına girmek : ağır bir görevi üzerine almak.

yük vurmak : hayvana yük yüklemek.

yüksek oynamak : kumar ve şans oyunlarına çok para ile katılmak.

yüksek perdeden konuşmak : 1) yüksek sesle konuşmak 2) meydan okurcasına sert konuşmak 3) yapılması güç şeyleri gerçekleştirebilecekmiş gibi abartmalı konuşmak. Örnek Kullanım : ?Güya bütün memleket arkamızda imiş gibi yüksek perdeden konuşmaya başlamıştık.? -Y. K. Karaosmanoğlu.

yükseklerde dolaşmak : elde edilmesi güç şeyler istemek.

yüksekten almak : olduğundan fazla böbürlenmek, abartılı davranmak. Örnek Kullanım : ?Karşımdakilerin içtimai mevkileri ne kadar yüksek olursa ben o kadar yüksekten alırım.? -R. N. Güntekin.

yüksekten atmak : yapamayacağı şeyleri yapabilirmiş gibi söylemek.

yüksekten konuşmak : kendini çevresindekilere kabul ettirebilmek için övünerek konuşmak. Örnek Kullanım : ?Bekçi, onlardan cesaret almış gibi şimdi daha yüksekten konuşuyordu.? -H. Taner.

yüksekten uçmak : 1) yükseklerde dolaşmak 2) argo palavra atmak, çok abartmak.

yüksük kadar : çok az, az miktarda.

yükte hafif pahada ağır : taşınması kolay olan değerli (eşya). Örnek Kullanım : ?… işgal altındaki memleketlere o günlerde sık sık ve kolaylıkla seyahat etmiş, yükte hafif pahada ağır eşya sokup çıkarmışlardır.? -H. E. Adıvar.

yükünü almak : 1) taşıyabileceği en ağır yükü yüklenmiş olmak 2) yeterli sayıda bulundurmak, dolmak. Örnek Kullanım : ?Lokanta da her akşamki yükünü almaya başlamıştı.? -T. Buğra. 3) yükünü tutmak.

yükünü çekmek : bütün ağırlığını taşımak, her türlü eziyete katlanmak. Örnek Kullanım : ?Şikâyet etmeden yükünü çektiği yitik bir yaşamı olmalıydı.? -Ç. Altan.

yükünü tutmak : çok zengin olmak, zenginleşmek. Örnek Kullanım : ?Zira bazı insanlar da vardır ki yüklerini tuttuktan ve biraz da yaşlandıktan sonra kendilerini bir nevi santimantal veya dinî mistisizme verirler.? -Y. K. Karaosmanoğlu.

Makaleyi paylaşmak ister misin?
Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak diğer insanların faydalanmasını sağlayabilirsiniz.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Makale bilgileri.

Yazar: BB Yazar

Okunma sayısı: 80

Yayın tarihi: 19 Eylül 2019 04:09:03

Güncelleme tarihi: 14 Ocak 2020 04:01:00

Kategoriler: Deyimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir